Pravidla OSqL

Začátek ligy: 1.6. 2010

Jedno kompletní ligové kolo trvá jeden kalendářní měsíc. Výjimku tvoří prázdniny, kdy se jedno kolo hraje dva měsíce. Uvnitř jednotlivých lig hraje tabulkově každý s každým. Počet sehraných setů v zápase je 6 (to znamená, že za stavu 3:3 končí zápas remízou, je však možné vyhrát i 6:0). Za vítězství v zápase se udělují 2 body, za remízu 1 bod. Zapisují se i výsledky jednotlivých setů, což je velmi důležité při rovnosti bodů. Po každém ligovém kole poslední jeden z každé ligy sestupuje do ligy nižší (pokud existuje) a vítěz každé ligy postupuje do ligy vyšší (netýká se ligy první). Hraje se podle mezinárodních pravidel pro amatérský squash, Je nutné dodržet zejména počítání bodů (t. zn., že každý set se hraje na 11 vítězných bodů, beze ztrát (bodovat může i nepodávající hráč),přičemž za stavu 10:10 se pokračuje tak dlouho, dokud není rozdíl dvou bodů, horní hranice bodů v setu není omezena). Termíny zápasů i kurt si jednotlivé dvojice dohadují individuálně. Každý během jednoho kalendářního měsíce hraje celkem 3 utkání.Nastane-li situace, že se některý z hráčů nemůže dostavit v domluveném termínu k utkání, nese riziko kontumační prohry (6 x 0:11), nedohodnou-li se oba hráči na náhradním termínu. Nedohodnou-li se hráči v příslušném měsíci vůbec, počítá se oběma kontumační prohra (6 x 0:11).

Umístění v lize

Po ukončení ligového kola se určuje pořadí hráčů uvnitř každé ligy.

Za vítězství v zápase se udělují 2 body.

Za remízu se uděluje 1 bod.

Za kontumační výhru se udělují 2 body, skóre se počítá 6 x 0:0 (míčky 0:0). Toto opatření vychází z předpokladu, že lépe by na tom měl být hráč, který vyhraje v boji, než ten, který taktizuje a boji se mu podaří vyhnout. Za kontumační prohru se uděluje -1 bod (slovy mínus jeden), skóre se počítá 6 x 0:11 (míčky 0:66). Toto opatření vychází z předpokladu, že lépe by na tom měl být hráč, který hraje a prohraje, než ten, který taktizuje a soupeře se mu podaří tzv. „vymlčet“, t. zn., že nechává domluvu na poslední chvíli a spoléhá na to, že mu nakonec soupeř v časové tísni zápas odmítne. Kontumačně prohrají oba hráči, pokud se na sehrání zápasu nedomluví.

 

Divoká karta

Divoká karta je zařazení hráče do vyšší skupiny ( ligy) mimo stardardní postup. Hráč může požádat o divokou kartu během hracího roku  dvakrát, avšak v rozmezí minimálně 3 měsíců.

Hráč si zažádá o skupinu (ligu), to znamená, že v tom okamžiku se hraje o pěti hráčích. Aby zůstal v žádané lize, musí ji vyhrát. Pokud nevyhraje, padá do ligy poslední. V případě jeho výhry se postupuje tak, že sestupují poslední dva ze skupiny pěti , klasicky postupuje jeden hráč z nižší ligy, který tuto vyhrál. Divoká karta je zpoplatněna částkou 100.- Kč. V případě výhry skupiny se částka vrací.

 

Bodovací systém

 

Neodehraná utkání

Při neodehraných utkáních hráč ztrácí body za umístění, zůstávají jen body za výhru. Za jeden neodehraný zápas - 1 červená karta -  sestupuje o ligu níže, za 2 neodehrané zápasy - 2 červené karty, sestupuje o 2 ligy níže, při 3 červených kartách - 3 neodehraná utkání  - je hráč z ligy vyloučen, nebo zařazen do poslední ligy, nebo do ligy, která se teprve tvoří. Hráči, kteří obdrželi červené karty, nemají nárok na zapůjčení divoké karty.

Protože může nastat problém v tom, že se jeden z hráčů snaží vyjednat termín k utkání a druhý na to nereaguje, vyzývatel pošle mail, nejpozději do 15 v měsíci mail na: j.zajpt@seznam.cz, kde uvede skutečnosti a komise OSqL toto následně vyřeší. (Komise  - J. Zajpt, J. Nauš, R. Melichar).

úprava v pravidlech platí  k 1.1.2011

* Vyzývatelem k utkání je hráč na nižším postu v tabulce ligy (vizuálně)

* Za jeden neodehraný zápas - 1 červená karta -  skreč, i při výhře v lize hráč nemůže postoupit do vyšší ligy, započítává se do celkové    tabulky jen výhra (body za umístění nikoli)

* při neuspěšném kontaktu pro dohodnuté utkání vyzývatel pošle mail (j.zajpt@seznam.cz), kde uvede skutečnosti, nejpozději do 15tého v měsíci

* prohřešky řeší komise ligy

Komise může v rámci zachování vyváženosti lig (4 hráči) při udělení červené karty také udělit zelenou kartu hráči ze spodní ligy a umožní mu tak postup, i bez toho, že by svojí ligu vyhrál. Důvodem může být většinou herní spolehlivost a přední příčka v dané lize.

Závěrem

V případě neshod raději zápas odložte a sjednejte si rozhodčího. Doporučujeme též používání ochranných brýlí a apelujeme na hraní v čisté obuvi z bezpečnostních i hygienických důvodů.